
Problemowe zagadnienia z gospodarki finansowej instytucji kultury, plan finansowy, rachunkowość instytucji kultury
Szczegółowy program szkolenia:
- Plan finansowy instytucji kultury, w miesiącu listopadzie projekt planu finansowego
a) elementy planu finansowego,
b) jak wykazać dotacje na inwestycje i zakupy środków trwałych oraz wydatki majątkowe,
c) kiedy przedłożyć projekt planu finansowego organizatorowi po otrzymaniu informacji po 15 listopada z projektu uchwały budżetowej,
d) sporządzenie i zatwierdzenie planu finansowego, zmiany planu w ciągu roku,
e) sprawozdanie z wykonania planu finansowego. - Przychody instytucji kultury pochodzące z własnych źródeł, przychody z dotacji podmiotowych i celowych – prawidłowe wykazanie w rachunku zysków i strat.
- Ewidencja dotacji, środków zewnętrznych na inwestycje i zakupy środków trwałych.
- Pozostałe przychody operacyjne pochodzące z odpisów rozliczeń międzyokresowych przychodów.
- Koszty inwestycji, przyjęcie środków trwałych, wartości niematerialne i prawne przyjmowane w ramach projektów inwestycyjnych, pozostałe środki trwałe, poniesione koszty w ramach projektów inwestycyjnych – prawidłowa ewidencja.
- Zapisy w polityce rachunkowości dostosowane do instytucji kultury, w tym prawidłowe zapisy dotyczące wyceny aktywów i pasywów.
- Opis systemu przetwarzania danych, opis systemu informatycznego, w tym określenie wersji oprogramowania i daty rozpoczęcia jego eksploatacji, zapisy w zakresie systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów.
- Zasady stosowane w ewidencji księgowej instytucji kultury zgodnie z ustawą o rachunkowości z uwzględnieniem ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
- Zakładowy plan kont:
a) wykaz kont księgi głównej – ewidencji syntetycznej,
b) zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych – ewidencji analitycznej i powiązanie kont analitycznych z kontami księgi głównej,
c) zasady klasyfikacji zdarzeń. - Omówienie zakładowego planu kont w zakresie ewidencji majątku trwałego oraz ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, zbiorów bibliotecznych.
- Omówienie księgowań, zakładowego planu kont w zakresie ewidencji majątku obrotowego oraz ewidencji w zakresie materiałów i obrotu towarami w niektórych instytucjach kultury.
- Środki pieniężne w kasie – ewidencja obrotu gotówkowego, operacje ujmowane na rachunkach bankowych.
- Rodzaje i księgowanie rozrachunków.
- Ewidencja kosztów w instytucjach kultury, ustalanie wyniku finansowego i rozliczenia międzyokresowe kosztów.
- Zakładowy plan kont – przychody instytucji kultury.
- Konto rozliczeń międzyokresowych przychodów.
- Fundusz instytucji kultury.
- Wynik finansowy i jego rozliczenie, przeksięgowanie wyniku.
- Pytania i odpowiedzi.
Prowadzący:
Elżbieta Dworak – wieloletni skarbnik miasta, biegły rewident, doświadczony praktyk i wykładowca z dziedziny rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej oraz finansowej, współautorka (z Panią Ewą Ostapowicz) i recenzent książek wydawnictwa C.H.Beck w Warszawie w zakresie rachunkowości instytucji kultury. Niekwestionowany autorytet w dziedzinie rachunkowości budżetowej, finansów publicznych i sprawozdawczości. Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych z rachunkowości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
Termin szkolenia:
6 listopad 2025 r. (czwartek)
godz. 9:00 – 15:00
Miejsce szkolenia:
szkolenie online, platforma szkoleniowa ClickMeeting
Cena szkolenia (za osobę):
490 zł do 04.11.2025 r.
550 zł od 05.11.2025 r.
Formularz zgłoszeniowy:
Wypełnij online lub pobierz formularz zgłoszeniowy (doc), wypełnij i prześlij skan na adres: biuro@twpszkolenia.pl albo zapisz się z dofinansowaniem UE