Najbliższe szkolenia:
-
Zarządzanie projektami unijnymi w perspektywie 2021-2027– Baza konkurencyjności krok po kroku
Proces publikacji ogłoszenia w Bazie Konkurencyjności krok po kroku – od założenia konta, przez przygotowanie dokumentacji zamówieniowej, aż po publikację i prowadzenie korespondencji z potencjalnymi wykonawcami. Podczas szkolenia zostaną omówione nie tylko wymogi techniczne i formalne systemu, ale również praktyczne aspekty przygotowania załączników – m.in. wzory umów, formularze ofert, szczegółowe opisy przedmiotu zamówienia, które często stanowią źródło nieprawidłowości wykazywanych podczas kontroli projektów.
-
Wykorzystanie, rozliczanie i kontrolowanie dotacji oświatowych w praktyce
Procedury i narzędzia kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji oświatowych, rodzaje wydatków możliwych do sfinansowania z tych środków, w tym szczególne zasady wykorzystanie dotacji na kształcenie specjalne i wczesne wspomaganie rozwoju, a także obowiązki w zakresie rozliczania dotacji. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
„Organ” JST – ewidencja księgowa, sprawozdawczość budżetowa i z operacji finansowych oraz sprawozdawczość finansowa jednostek samorządu terytorialnego
Specyfika ewidencji księgowej i sprawozdawczości budżetowej oraz z operacji finansowych „organu”. Bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w funduszu oraz informacja dodatkowa do bilansu, wyłączenia wzajemnych rozliczeń – praktyczne przykłady i rozwiązania w sporządzaniu obowiązującej sprawozdawczości. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Spis z natury w jednostkach samorządu terytorialnego za 2025 r. w praktyce
Szczegółowe omówienie krok po kroku wszystkich czynności związanych z przygotowaniem, rozpoczęciem, przeprowadzeniem i rozliczeniem inwentaryzacji w drodze spisu z natury. Praktyczne przykłady i rozwiązania. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Ewidencja wybranych zdarzeń sprawiających problemy w księgowości budżetowej. Polityka rachunkowości, opracowanie planu kont dostosowanego do wymogów sporządzania sprawozdań budżetowych, z operacji finansowych i sprawozdań finansowych
Właściwe opracowanie polityki rachunkowości oraz planu kont, warunkujące bezbłędne sporządzanie sprawozdań budżetowych, z operacji finansowych oraz sprawozdań finansowych a także wyjaśnienie problemowych zagadnień w rachunkowości budżetowej. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Specyfika rozliczania podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego, samorządowych jednostkach budżetowych, zakładach budżetowych i instytucjach kultury w ujęciu praktycznym
Ustalenie podstawy i stawki podatku a także momentu powstania obowiązku podatkowego, katalog zwolnień, dokumentowanie czynności i odliczanie podatku VAT a przede wszystkim prawidłowa organizacja czynności związanych z rozliczaniem podatku VAT w JST Praktyczne przykłady i rozwiązania. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Inwentaryzacja w jednostkach samorządu terytorialnego za 2025 r. w ujęciu praktycznym
Najczęstsze problemy, szczególne przypadki i praktyczne rozwiązania w zakresie przeprowadzania i rozliczania inwentaryzacji aktywów i pasywów jednostek samorządu terytorialnego za 2024 r. Przykłady najczęściej popełnianych błędów a także czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Majątek trwały w ewidencji księgowej, inwentaryzacji oraz sprawozdawczości finansowej i statystycznej (SG-01, F-03) jednostek samorządu terytorialnego
Najczęstsze problemy, zasady ewidencji, szczególne przypadki i rozwiązania, inwentaryzacja oraz sposób prezentacji w sprawozdaniach finansowych w tym w informacji dodatkowej do bilansu z uwzględnieniem wyłączeń wzajemnych rozliczeń. Sprawozdanie statystyczne SG-01 i F -03 krok po kroku. Praktyczne przykłady i rozwiązania. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
BeSTi@ – narzędzie do przygotowywania i przekazywania sprawozdań budżetowych i finansowych, WPF i budżetu
BeSTi@ to system wykorzystywany przez wszystkie JST w Polsce. Za jego pomocą przygotowujemy wybrane sprawozdania, WPF a niejednokrotnie również budżet. Na szkoleniu zaprezentujemy wszystkie tajniki, możliwości, które będą w stanie usprawnić Państwu codzienną pracę. Połączenie tego systemu możliwe jest również z innymi systemami na których na co dzień pracujemy, np. FK czy SJO BeSTi@.
-
Sprawozdania budżetowe oraz z zakresu operacji finansowych jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych według obowiązujących przepisów za III kwartał 2025 roku.
Rodzaje i zasady sporządzania sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań w zakresie operacji finansowych, a także omówienie najczęstszych błędów popełnianych przy sporządzaniu sprawozdań. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Naruszenia dyscypliny finansów publicznych dotyczące jednostek budżetowych
Nieprawidłowości, które skutkują naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, czyny stanowiące naruszenie dyscypliny finansów publicznych, wyłączenia z odpowiedzialności, kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ich wymiar i skutki ukarania. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
SJO BeSTi@ – sprawozdawczość jednostek organizacyjnych jako dokument elektroniczny, plany finansowe
System SJO BeSTi@ dla wydziałów finansowych jednostek organizacyjnych, który współgra z FK i BeSTi@ w JST jest świetnym rozwiązaniem, aby zapewnić spójność danych i w łatwy sposób je przekazywać pomiędzy systemami. Opiera się on na plikach XML, które importowane z jednego systemu „pasują” do drugiego. Ale aby wszystko ze sobą współgrało należy systemy odpowiednio do tego przygotować. O tym i wielu innych kwestiach opowiemy a przede wszystkim pokażemy na tym szkoleniu.
-
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – pułapki ustawy Prawo zamówień publicznych
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych usunęła wiele wątpliwości i nieścisłości lecz jednocześnie szereg nowych wprowadziła. Komunikacja elektroniczna, tryb podstawowy w trzech wariantach, podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe, wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, podmioty udostępniające zasoby i podwykonawcy oraz obowiązkowe postanowienia umowy. Praktyczne przykłady i rozwiązania. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Zarządzanie projektami w jednostkach samorządu terytorialnego w perspektywie finansowej 2021-2027, planowanie harmonogramów, przygotowanie wniosków aplikacyjnych, identyfikacja i zarządzanie ryzykiem, analiza interesariuszy, monitorowanie wskaźników, zamówienia projektowe, prowadzenie dokumentacji projektowej – przygotowanie do kontroli projektu, utrzymanie trwałości
-
Projekt uchwały budżetowej na rok 2026 i wieloletniej prognozy finansowej na rok 2026 i lata następne
Omówienie procedury opracowywania, uchwalania i wykonywania budżetu oraz jego powiązanie z wieloletnią prognozą finansową. Zasady przygotowywania i uchwalania WPF. Dokonywanie zmian w projekcie uchwały budżetowej i projekcie wieloletniej prognozy finansowej. Zmiany ustawy o finansach publicznych w powyższym zakresie. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Rachunkowość projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w jednostkach samorządu terytorialnego – jak uniknąć zastrzeżeń pokontrolnych i zwrotu dofinansowania
Zasady prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej, w tym środków trwałych. Jak zapewnić przestrzeganie zasady trwałości projektu. Praktyczne wskazówki jak uniknąć zastrzeżeń podczas kontroli oraz zwrotu dofinansowania. Dostosowanie przepisów wewnętrznych – praktyczne wskazówki. Przechowywanie i archiwizacja dokumentacji. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
EAP XML Legislator narzędzie do przygotowywania aktów prawnych do publikacji w dziennikach urzędowych
EAP XML Legislator służy do przygotowania i przekazania aktów prawnych do publikacji w dziennikach urzędowych. Niejednokrotnie treść aktów, która jest przygotowana w innych aplikacjach i przeniesiona do tego systemu nie odpowiada układem rzeczywistemu widokowi. W treści znikają akapity a tabele w załącznikach się nie mieszczą. Na tym szkoleniu pokażemy i omówimy najczęściej popełniane błędy. Chcesz tworzyć akty prawne bezpośrednio w tej aplikacji? Pokażemy ją również od tej strony. Na szkoleniu będzie dużo przykładów i rozwiązań zaczerpniętych z Państwa codziennej pracy.
-
Pomoc publiczna i pomoc de minimis udzielana przez jednostki samorządu terytorialnego z uwzględnieniem ostatnich zmian
Tematyka pomocy publicznej udzielanej przez jednostki samorządu terytorialnego obejmuje różnorodne formy wsparcia, udzielane do realizacji celów publicznych. Dotyczy to zarówno pomocy finansowej (dotacje, dofinansowania), jak i ulg podatkowych, zwolnień czy umorzeń zaległości podatkowych. Program szkolenia obejmuje m.in.: zagadnienia reformy zasad udzielania pomocy de minimis, ostatnie zmiany przepisów w tym zakresie, w tym nowelizację rozporządzenia w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy, oraz informacje o nowej stopie bazowej dla Polski obowiązującej od 1.01.2025 r.
-
KSeF w JST – obowiązkowo od 1 lutego 2026 r.
Najważniejsze etapy wdrożenia KSeF w JST, obszary wymagające usprawnień i możliwe ryzyka błędów, funkcje KSeF oraz właściwy obieg informacji w podmiocie podczas procesu wdrożenia KSeF z uwzględnieniem specyfiki jednostki samorządu terytorialnego i jej jednostek organizacyjnych. Kasy rejestrujące a KSeF. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.
-
Problemowe zagadnienia z gospodarki finansowej instytucji kultury, plan finansowy, rachunkowość instytucji kultury
Właściwe opracowanie polityki rachunkowości, istota dotacji w instytucjach kultury, zasady ujmowania w ewidencji majątku trwałego i obrotowego, środki pieniężne, koszty, przychody i rozliczenia międzyokresowe, fundusze a także wynik finansowy i jego rozliczenie. Właściwe przygotowanie planu finansowego. Najczęstsze problemy w księgowości instytucji kultury. Omówienie problematyki zgłoszonej przez uczestników.